Renginiai

Renginiai kraunami

« Visi Renginiai

  • Šis renginys jau įvyko.

Neuromokslų inovacijos: ar esame pajėgūs kurti pasaulinio lygio produktus?

23 vasario, 2017 @ 17:00 - 19:00

Neuromokslų inovacijos: ar esame pajėgūs kurti pasaulinio lygio produktus?

Vasario 23-ioji Inovatyvios medicinos draugijai buvo ypatinga  - GMC didžiojoje auditorijoje vyko tarpdisciplininis renginys, skirtas šiuo metu itin perspektyviai sričiai -  inovacijoms neurologijoje. Atsakyti į klausimą „Ar esame pajėgūs kurti pasaulinio lygio produktus?“ savo pranešimų metu bandė gydytoja rezidentė Agnė Ulytė, dr. Laura Mačiukaitė bei profesorius Arminas Ragauskas.

Pirmoji renginio pranešėja gydytoja rezidentė Agnė Ulytė skaitė pranešimą tema „Virtualios realybės taikymas galvos svaigimui gydyti“. Viešnia kalbėjo apie gerybinį paroksizminį pozicinį galvos svaigimą – ligą, prasidedančią sulaukus maždaug 60 metų, – kuriai gydyti dirbdama išvien su didžiule komanda sukūrė virtualios realybės programėlę. GPPS – tai  liga, sukeliama dėl neįprasto kupolos stimuliavimo pusratiniame kanale. Atitrūkę otolitai neįprastai sujudina endolimfą pažeistame kanale. Savo ruožtu otolitai juda kanaluose dėl gravitacijos keičiant galvos padėtį. Taip sukeliamas svaigimo jausmas ir nistagmas. Ligai diagnozuoti turėtų būti taikomas „Dix – Hallpike“ diagnostinis manevras, o gydyti – „Epley“ gydomasis pratimas, kurio esmė – atitrūkusių otolitų veikimas gravitacija ir jų nuplukdymas ten, kur jie ir turėtų būti. Nors tai efektyviausias gydymo būdas, jis būdavo taikomas itin retai dėl techninių žinių bei laiko stokos. Kaip sprendimą A. Ulytė su komanda sukūrė Epley virtualiosios realybės programėlę, kuri padeda atlikti Epley manevrą GPPS sergantiems pacientams be specialios gydytojo priežiūros.

Antroji pranešėja – dr. Laura Mačiukaitė, kurios pristatymo tema – moteriškųjų hormonų poveikis emocinėms ir kognityvinėms reakcijoms. Moters fiziologijos studijoms pranešėja skyrė bene devynerius metus ir moksliniai pasiekimai šioje srityje jai padėjo užsitarnauti daktarės laipsnį.  Viešnia pranešimą pradėjo nuo sveikos moters mėnesinių ciklo ir jo metu vykstančių biocheminių ir neurologinių procesų apibūdinimo. Daktarė pabrėžė, kad jos studijų tikslas yra nustatyti sveikos moters emocinį atsaką, kuriam įtakos turi hormonų pokyčiai. Turint mokslinius įrodymus šioje srityje, vėliau būtų galima tinkamai įvertinti patologijas, susijusias su lytinių hormonų disbalansu. Atlikdama mokslinį tyrimą, dr. Mačiukaitė taikė tarptautinę emocijas sukeliančių vaizdų sistemą, pasirinko tiriamąsias moteris, kurių dalis buvo pirmojoje, dalis – antrojoje ciklo dalyje. Moterų atsakas į vaizdus buvo vertinamas balais ir tuo pačiu metu buvo registruojami EEG signalai. Rezultatai parodė, kad moterų emocinis atsakas CNS lygmenyje nėra veikiamas lytinių hormonų bei sveikos moterys antroje ciklo dalyje tampa jautresnės nemaloniems įvykiams.

Neuromokslų renginį vainikavo įspūdingas pasaulinio pripažinimo bei NASA susidomėjimo sulaukusio išradėjo, profesoriaus Armino Ragausko pranešimas. Profesorius retoriškai kreipėsi į auditoriją klausdamas, ar tai, kas nauja, visada yra geriau? Ar kūryba reikalinga darant išradimus? Inovacija, jo teigimu, neturi nieko bendra su naujumu, tai technologinis sprendimas, kuris prideda vertės kažkam, kas jau buvo sukurta.  O išradimas – tai gebėjimas pastebėti ir pritaikyti dalykus, kurių anksčiau žmonės nepastebėjo, ir kūrybiškumas šiame procese visiškai nėra reikalingas. „Mes esame akli gyvūnai“ – teigė A. Ragauskas, savo žodžius pagrįsdamas asmenine istorija apie sukurtą, užpatentuotą bei sėkmingai rinkoje įsitvirtinusią trikampio vamzdžio konstrukciją. „Apvalūs vamzdžiai – nuobodu, kvadratiniai irgi jau yra. O apie trikampius vamzdžius niekas nė nepagalvojo. Mes juos sukūrėme. Dabar trikampiais vamzdžiais sėkmingai prekiaujama įvairiose pasaulio šalyse. Vadinasi, reikėjo tiesiog pamatyti, ko nematė kiti. Šiuo atveju tai buvo paprasčiausia geometrinė figūra – trikampis.“ Ragauskas pabrėžė, kad mes klystam gyvenime tada, kai nematome galimybės, o galimybė – tai pokyčiai.

Mokslinių tyrimų bei išradimų pavyzdžiai, apie kuriuos GMC didžiojoje auditorijoje kalbėjo „Neuromokslų inovacijų“ renginio pranešėjai tik sustiprina įspūdį, jog Lietuvos mokslininkai pajėgūs kurti aukštąsias technologijas ir susilaukti pasaulinio pripažinimo.

Neuromokslų inovacijos: ar esame pajėgūs kurti pasaulinio lygio produktus?

Informacija

Data:
23 vasario, 2017
Laikas:
17:00 - 19:00

Organizatorius

Inovatyvios medicinos draugija
Interneto svetainė:
imdraugija.lt

Vieta

Jungtinis gyvybės mokslų centras, Didžioji auditorija
Saulėtekio al. 9
Vilnius, Lietuva
+ Google žemėlapis